piątek, 4 kwietnia 2014

Zmiana w regulaminie a możliwość rozwiązania umowy bez naliczania kary.

Czy możesz rozwiązać umowę bez naliczenia kary w przypadku gdy operator dokona zmiany w regulaminie w trakcie trwania kontraktu? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest taka oczywista.




Od czasu do czasu otrzymujemy na adres korespondencyjny pisma od operatorów dotyczące zmiany regulaminu. Ostatnio Play rozsyłał do swoich klientów informację o usunięciu z regulaminu fragmentu opisującego rozsyłanie dużej liczby smsów o tej samej treści. Zapis ten zostanie usunięty z dniem 1 maja 2014 roku w związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przedstawionym piśmie podano również, że w przypadku braku akceptacji wprowadzanych zmian można skorzystać z prawa do wypowiedzenia umowy, ale będzie to się wiązało z naliczeniem kary za przedwczesne zerwanie kontraktu. Tutaj zacytuję fragment pisma przesłanego do klientów: 

"Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 60 a ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.), w przypadku braku akceptacji przedstawionej wyżej zmiany, przysługuje Państwu prawo wypowiedzenia Umowy, które można zrealizować w terminie do dnia wprowadzenia zmian przedstawionych w niniejszym ogłoszeniu tj. do dnia 1 maja 2014 r.
Jednakże zwracamy uwagę, że proponowane zmiany polegają na usunięciu niedozwolonego postanowienia umownego i w razie skorzystania przez Państwa z prawa do wypowiedzenia Umowy przed upływem czasu określonego, na jaki Umowa została zawarta, P4 sp. z o.o. ma prawo dochodzić od Państwa opłaty specjalnej/kary umownej w wysokości nieprzekraczającej równowartości ulgi przyznanej Państwu, pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia Umowy do dnia jej rozwiązania."


Pojawiły się głosy, że skoro sąd zmusił operatora do zmiany niedozwolonego zapisu w regulaminie to rozwiązanie umowy powinno być darmowe. Jeżeli tak sądzisz to jesteś w błędzie. Wyjaśnia to art. 60a Prawa telekomunikacyjnego, w którym jako wyjątek od prawa zerwania umowy bez naliczania kary podano poniższe sytuacje, gdy zmiana w regulaminie:

1) wynika bezpośrednio ze zmiany przepisów prawa albo z usunięcia niedozwolonych postanowień umownych;
2) wynika z decyzji Prezesa UKE, o której mowa w art. 63 ust. 2a.”

Jak więc widać powyżej, w przypadku gdy sąd wykryje niedozwolony zapis w regulaminie któregoś z operatorów i nakaże zmianę lub gdy zmieni się prawo telekomunikacyjne, wówczas nie ma co liczyć na rozwiązanie umowy bez naliczenia kary.


Pamiętacie sytuację z 2009 roku, kiedy to tysiące klientów rezygnowało z umowy z Plusem? Wynikało to z faktu, że UOKiK po wzięciu pod lupę regulaminów wszystkich operatorów u każdego z nich wykrył niedozwolone zapisy. Wówczas opisany wyżej zapis nie widniał w prawie telekomunikacyjnym. Plus jako jedyny zawarł ugodę z UOKiK i wycofał budzące zastrzeżenia zapisy w swoich regulaminach, przez co stracił tysiące klientów. Między innymi dzięki kampanii informacyjnej przeprowadzonej przez Play. Poniżej zamieszam krótki filmik z tamtej akcji: 
(film pochodzi z kanału blogplay.pl na vimeo - http://vimeo.com/4707400

Pozostali operatorzy poczekali ze zmianami w regulaminach na zmianę w prawie telekomunikacyjnym wprowadzającą zapis o niedozwolonych postanowieniach umownych.

Kiedy więc można rozwiązać umowę w trakcie jej trwania bez naliczenia kary ?


Tylko w przypadku, gdy operator z własnej woli dokona zmian w regulaminie, które nie są wymuszone przez zmiany w prawie bądź wyroki sądów. Takiej sytuacji raczej nie doświadczymy J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz